I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM

Telefon: 44-724 52 34 Faks: 44-724 43 43 E-mail: 1lo@1lo-tomaszow.com.pl

Teatr "Szept"

Program wychowawczy I Liceum co roku uwzględnia realizację projektu w postaci przygotowania przez młodzież spektaklu teatralnego, który jest prezentowany młodym odbiorcom sztuki. Kontynuujemy w ten sposób tradycję wywodzącą się z okresu międzywojennego, kiedy to uczniowie naszej szkoły w latach 20 – tych i 30 – tych XX wieku wystawiali sztuki Mickiewicza, Słowackiego i Wyspiańskiego.

Aktorzy aktualnie działającego teatru „Szept” uświetniają swoimi występami uroczystości szkolne, biorą udział w konkursach i przeglądach teatrów amatorskich. W ostatnich latach działalności teatru najważniejsze zdobyte trofea to dwie Złote Maski i jedna Srebrna Maska w Tomaszowskich Teatraliach. Swoje pierwsze kroki w naszym teatrze stawiała też Marlena Burian – która zgrała główną rolę w filmie fabularnym pt. „Karolina” obok znanych polskich aktorów.

Nasz szkolny teatr ma w swoim repertuarze sztuki bardzo różnorodne. Aktorzy mieli okazję występować w inscenizacjach dramatów Gabrieli Zapolskiej, Tadeusza Różewicza oraz w sztukach napisanych przez młodzież, ukazujących jej problemy.

Spektakl prezentowany w dniu 15.12 2015 r. przed młodzieżą gimnazjalną i uczniami I Liceum to sztuka współczesnej, kontrowersyjnej i bardzo poczytnej pisarki, laureatki Nagrody Literackiej Nike – Doroty Masłowskiej, która w swoich utworach podejmuje bardzo aktualną, a jednocześnie uniwersalną problematykę.

Bohaterkami „Między nami jest dobrze” są przedstawicielki różnych pokoleń: babcia – pamiętająca czasy II wojny światowej, matka i jej przyjaciółka, które fascynują się kolorową prasą oraz córka – buntowniczka. Tekst jest głęboko ironiczny, groteskowy, cechuje się absurdalnym żartem, zawiera drwinę z języka reklam. To sztuka o konfrontacji różnych języków i życiu w różnych rzeczywistościach, a także o tym, czego bohaterkom brakuje, czego nigdy nie miały, o kompleksach i niespełnionych pragnieniach, o tym, jak nie akceptujemy siebie i chcielibyśmy być inni.

W spektaklu wystąpiły aktorki teatr „Szept”

Babcia – Aleksandra Wizor

Matka – Kinga Franczak

Przyjaciółka matki – Martyna Petrus

córka – Ismena Piasecka

Autorką scenariusza jest Mirosława Marcinkowska – Budnik.

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
IM. JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO
w Tomaszowie Mazowieckim

tel. 44-724 52 34, fax 44-724 43 43
e-mail: 1lo@1lo-tomaszow.com.pl